Máriagyűd Dél-Dunántúlon, Pécstől mintegy 25 km-re délre, a Tenkes-hegy lábánál fekszik. Gyűd első okleveles említésére 1290-ben került sor, viszont ennél jelentősebbek azok a feljegyzések, amelyek a 17. század végén keletkeztek. Az utóbbi leletek azért olyan különlegesek, mert a Márai-Jelenésekről tesznek említést. A korabali feljegyzések szerint Szűz Mária 1687-ben jelent meg fényözönben az akkor még apró templom ablakán egy Tamás nevű katolikus gazdának. Legendák szólnak erről a helyről, amelyek úgy tartják, hogy a magyarok előtt szlávok éltek itt, amely idő óta Márai-szobor áll itt és a hely a Forrásközi Nagyasszony oltalma alatt áll. 1689-től a kegyhelyet ferencesek gondozzák.
Ha te is úgy döntenél, hogy zarándokként vagy túristaként ellátogatnál a Máriagyűdi Kegytemplomhoz, akkor ne aggódj a szállás miatt, mert hotelünktől nem messze esik Máraigyűdtől és folyamatos kedvezménykell várjuk az ide érdekőket, amelyeket ide kattintva tekinthetsz meg.
Jelentősebb történések a templom életében
A templom külső oldalán látható kőből faragott Mária szobor a zarándokok kedvelt imádkozó-helye. A ma látható szobrot Nesselrode Vilmos püspök 1713-ban adományozza. Az ezt követő időben a templomot megnagyobbítják és barokk sítlusban átépítik. 1805-ben V. Piusz pápa kegytemplomnak nyilvánítja a templomot, és búcsú-kiváltságokkal látta el. A huszadik század közepén a szerzetesrendek feloszlatásakor a a ferencesektől világi papok veszik át a kegytemplomot. A templom teljes felújítására a 90-es években kerül sor. 2008-ban XVI. Benedek pápa az újabb kiváltságokkal járó basilica minor címet. Ma is több ezren érkeznek ide egy-egy búcsú alkalmával, és zarándokok keresik itt a belső megnyugvást.
Zarándokoknak
A Máriagyűdi Bazilika Magyarország egyik legkedveltebb zarándok-célpontja. Ennek oka, hogy évszázadok óta a Tenkes-hegy lábánál a megpihenés, elcsendesedés, feltöltődés és gyógyulás élményében részesül a bizalommal ide érkező zarándok.
Ehhez mérten alakítják ki az itteni helyet, amely a mai száguldó, ideges és feszített életritmusból képes kiszakítani a mindent egyszerre birtokolni akaró 21. századi embert. Azt szeretnék, hogy Máriagyűdre érkezve legyen ideje találkozni az emberrel Istennel és önmagával, legyen ideje megnyílni egy másik Arc előtt.
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.