A Villányi Bormúzeum
Aki a Villány-Siklósi borvidék történetét, a szőlőművelés és bortermelés kialakulását és a folyamat eszközeit szeretné megismerni, annak kötelező látnivaló a Villányi Bormúzeum, ami egész évben várja a látogatókat. Természetesen borkóstolókon is részt vehetünk, kedvenc borainkat pedig meg is vásárolhatjuk. Az előtérben írásos és tárgyi emlékek bizonyítják, hogy a térség más az ősidők óta lakott terület volt. A dokumentációs fotóanyag mutatja be a az egykori szőlőtermesztés és borászat folyamatát.
Minden, amit a borról tudni illik
A bormúzeum épülete Teleki Zsigmond egykori présházából lett kialakítva, aki világhírű szőlőnemesítő volt. A bejárattal szemben római kori leleteket mutat be a múzeum, melyek a kutatások és a házépítések során kerültek elő. Fotók láthatók a pincesorról valamint régi présházakról, metszőkések, metszőollók találhatók az üveg alatti tárolókban. Érdemes megtekinteni Villány pecsétjének kinagyított fényképét. A címeren két férfi tart egy hatalmas szőlőfürtöt egy rúdon. Az egykori borospincébe meredek lépcső vezet le. A baloldali tárolóban szőlőművelő eszközök, kádáreszközök, csingyalu és dongagyalú látható. Jobbra XIX. Századi szőlőprések, szüretelőeszközök állnak. Ezzel szemközt fejőgép, dugázógép, kádak, hordósarok, must és borfokolók sorakoznak.
A pincének egy külön lezárt részén kb. 40.000 palack múzeumi bort őriznek. Múzeumi bornak a legalább 5 éve különlegesen érlelt bort nevezik, amelynek élvezeti értéke meghaladja a kereskedelmi borét. Kiemelkedő zamattal és illattal, fajtára jellemző egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik.
A múzeum a Custodes Vinorium de Villány Borrend "borrendé" avatási szertartás helyszínéül szolgál. A szertartás néhány jelentősebb mozzanatát a helyszínen fotók mutatják be.
Látogasd meg te is az ország legkiválóbb borvidékét és annak bormúzeumát és szállj meg nálunk. Kattints ide, és foglalj szobát most!
Szerző: Á.
címkék:
Kérjük jelentkezzen be, ha hozzá szeretne szólni
A hajdani kúriák, kastélyok elengedhetetlen része volt a borospince, melyet sokszor nem csak a borok tárolására használtak, hanem egy-egy ünnepi alkalommal vacsorát és borkóstolást is rendeztek.
"Aki Márton napon libát nem eszik, az éhezni, aki újbort nem iszik, az szomjazni fog" - szól a mondás.
2015 november 7-8. Márton-napi Újborszentelő mulatság, melyet elsőként a Polgár Pincészet rendezett meg, mára már számos más helyen is tartják. Ez alkalomból az egész éves munkát, a szüretet ünnepeljük, az Újborokat felszentelést követően mi kóstolhatjuk meg a világon elsőként.
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.