A Templom-hegy
A kelet–nyugati irányultságú Villányi-hegység Magyarország egyik geológiai, növény- és állattani, valamint tájképi és kultúrtörténeti értékekben leggazdagabb területe (elég csak Harkányra, Siklósra, a villányi borra, vagy a Szársomlyó védett természeti értékeire gondolni). A Villányi-hegység legkeletibb részén emelkedő Villányi-templomhegyet elsősorban őslénytani leletei tették híressé. A templomhegy mészkőalapja a földtörténeti középkorban, a jura és a kréta időszakában ülepedett le az akkor itt hullámzó tenger aljára.
A villányi Templom-hegy valamikor kőbánya volt, védetté nyilvánítását az ott található kövületeknek és őslénytani maradványoknak köszönheti. 1910 óta folyó geológiai kutatásoknak köszönhetően a terület 1989-től védett. A jura kori ammonites kövületek mellett az egyedülálló érétkű pliocén- pleisztocén kori gerencesek helyenként ma is fellelhető megkövült maradványai teszik rendkívül értékessé ezt a területet. A középidőszak tengereit élvező ammoniteszek meszes vázait fedezték fel a Villányi- hegység mészköveiben.
Gyere és kirándulj velünk a Templom-hegyen Villányban!
Kattints ide és nézd meg aktuális kirándulás ajánlatainkat a Villányi Borvidékre!
A Templom-hegy vörös színét az ammoniteszekben megtalálható vasoxidtól kapta. A néhány milliméterestől a 30 cm-es átmérőig terjed a mészváz leletek mérete. A templom- hegy 3 hektár területű, ebből 2 hektár országosan fokozottan védett természetvédelmi terület.
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.