A Szársomlyó Természetvédelmi Terület!
A hegy 1944 óta áll védelem alatt, ami annak köszönhető, hogy a magyar kikerics egyetlen hazai termőhelyeként tartják nyilván. Majd 1991-től a hegy északi és déli oldala egyaránt fokozott védelmi oltalom alá került, így csak engedéllyel és kísérővel látogatható területté vált. Ettől függetlenül a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságához történő előzetes bejelentkezést követően eltérő időpontban is ki lehet látogatni a területre és megismerkedni annak egyedüálló természeti értékeivel valamint a csúcsról elénk táruló csodálatos kilátással.
A Szársomlyón tenyésző hetvennél is több védett növényfaj közül, a megszűnt kétforintos hátoldalán látható magyar kikerics a hegy valószínűleg legismertebb botanikai különlegessége.
Botanika
A Villányi-hegységben élő fokozottan védett fajok száma 7, míg a védetteké 101. Ebből a Szársomlyón 75 védett faj található meg, amiből 5 fokozottan védett. Az ország területén előforduló védett fajok közül 7 kizárólagosan a Villányi-hegységben fordul elő:
- a magyar kikerics
- apró vajvirág
- korongos lucerna
- csőrös boglárka
- bakszarvú lepkeszeg
- házi kövirózsa
- mecseki varjúháj
A fent felsoroltakból pedig 4 fajról elmondható az is, hogy kizárólag a Szársomlyón található meg. Ezek a növények a magyar kikerics, a korongos lucerna, az apró vajvirág és a házi kövirózsa.
A hegységen eddig már megismert 1027 növényfaj közül 108 védett vagy fokozottan védett kategóriába tartozik, illetve ismert 13 olyan növény, amik már kipusztultak vagy már régóta nem figyelték meg.
A hegyet régebben rendszeresen rendben tartották. Ősszel a kivonult a falu népe és minden oda nem illő cserjét és szúrós gazt kiírtottak, illetve télen egyszer fel is égették. Ezen felül pedig tavasztól-őszig lelegeltették a birkákkal.
A hegy területén a különféle környezeti tényezőktől függően és velük szoros kapcsolatban négyféle természetes növénytársulás tudott kialakulni.
A Magyar kikerics
Ez a kis virág, ami a kétforintos hátoldalát is díszíti a magyar kikerics (Colchicum hungaricum) neve szinte egybeforrt a Szársomlyó, a Harsányi-hegy nevével, hiszen ez a növény hazánkban egyedül ez a hegy az egyetlen előfordulási helye. Felfedezője Janka Viktor 1867. február 18-án fedezte fel a legkorábban nyíló tavaszi virágunkat.
Fő előfordulási helyei az árkok, láposok, és az északi lejtőn már olvadás előtt virágzik. Jellegztese halványlilás virágkelyhekkel rendelkezik. Melegebb években akár már december végén is előfordulhat. Áprilisban már csak a levele látható a többi növény között. Legközelebbi fajrokonai a Balkán-félszigeten és a Földközi-tenger mellékén lelhetőek fel. Ennek oka valószínűleg a jégkorszak előtti melegebb időszak maradványa. Mivel igen elszigetelten fordul elő, ezért fokozott védelemben részesül.
A túra
A túra megkezdése előtt mindenképpen érdemes tájékozódni a várható időjárásról, hiszen az út néhány helyen sziklás terepen halad, amely esős, csapadékos idő esetén csúszóssá válhat. Így fontos a túrabakancs és az időjárásnak megfelelő öltözék kiválasztása valamint a szúnyogok és a kullancsok elleni védelemről való gondoskodás.
A program várható időtartama 3-4 óra körül van, a túra útvonal hossza pedig 5 km. A kirándulás a Nagyharsányi szoborparkból indul. A helyszín megközelíthető egyénileg gépkocsival vagy helyközi autóbusz járattal Pécs felől, siklósi átszállással.
Minden szerdán, csütörtökön, pénteken, szombaton és vasárnap 10:00-tól indulnak túravezetések.
Elérhetőség: Balogh László: +36/20/913-7534
A program kérhető előzetes bejelentés alapján a túráktól eltérő időpontban is.
A szakvezetés ára 15 főig: 10.000 Ft/csoport; 15 fő felett: 18 éves korig: 400 Ft/fő, fenőtt: 800 Ft/fő.
Telefon: +36/30/405-4571
A Szársomlyóra induló szakvezetéses túrákon résztvevők a szoborparkot ingyenesen tekinthetik meg.
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.