Palkonya a Siklósi kistérség egyik falu, ami először nyerte el Magyarországon Európa Kulturális Faluja címet.

In English Po Polsku по-русски Româneşte

2024. November 23. Szombat - Kelemen

Ünnepi hangoló „déliesen”: Pécs, Beremend, Siklós, Mohács körutazás Kulturális utazások hétvégéje Délvidéken kép alt
Diákcsomag akciós ajánlat A Villányi borvidéken
Kompletten megszervezett kirándulások a Délvidék legszebb tájain kedvező áron!
Ünnepi kirándulás Pécs, Beremend, Siklós, Mohács 2 nap élmény a Délvidéken
3 napos kirándulás a Villányi Borvidéken változatos programokkal

Ismerd meg Palkonyát az első Európa Kulturális Faluja címet nyert magyar települést

Palkonya látképe

Ha a Villányi Borvidéken túrázol, érdemes ellátogatnod Palkonyára, hiszen ez a kis falu nem csak látnivalókban, de programlehetőségekben is gazdag. Tudtad, hogy Nagyharsány és Kisharsány mellett Palkonya a harmadik helyszíne a 2008 óta minden évben megrendezésre kerülő Ördögkatlan Fesztiválnak? Valamint, hogy a település is részét képezi a Villány-Siklósi Borútnak? Gyere és kóstold meg Te is a helyi családi borászatok termékeit!


 

 

 

 

Palkonya egy egyutcás 350 fős falu Baranya megye déli részén, ami a nagy múltú Villányi Borvidék részét képezi. A település mind a mai napig őrzi a XVIII. században betelepített német szőlőművesek építészeti kulturáját. A faluvégén található domboldalt beborító, 53 présházból álló pincesor a település legnevezetesebb műemlék együttese. Ennek a présház együttesnek a kis fehérre meszelt házacskái mai napig nagyszerű látványt nyújtanak. A falu épületeinek fele egyébként helyileg védett műemlék, így az építészeti örökségvédelmi programnak köszönhetően a védettséget élvező épületek homlokzatán egy-egy "Védett" feliratú, házat formázó kerámiát helyeztek el, így a látvány még különlegesebb hatást nyújt. A település egyetlen hosszú és kanyargós utcából áll, ahol 108 lakóház közül 52 "parasztház" 100-200 éves múlttal rendelkezik, míg a többi falubéli épület 1960 és 1980 között épült.

 

Palkonya egyetlen utcája a fő út

 

Palkonya elég régi településnek számít, hiszen az elsőokirat, ami megemlíti a falu nevét 1296-ból származik. A község ebben az időben a kéméndi uradalom részét képezte, amely Konrád birtoka volt a Győr nemzetségből. A falu életét meghatározta az évszázadokon keresztül tartó tulajdonos váltás, így a lakosságról se tudunk túl sokat ezekből az időkből.

 

A faluban található katolikus templom építtetője a Batthyány család és 1816-ban Szent Erzsébet tiszteletére szenteltette fel. A templom szintén országos listán szereplő műemlék.

 

Batthyány család által épített katolikus templom

 

Ahogy a főutcán sétálunk, megpillanthatjuk a fából készült játszóteret, ami újabb ékessége fa népi fafaragó művészetnek. A falut egyébként három halastó határolja, így a környék gazdag madárvilággal rendelkezik és igazán remek helyszín a pihenésre, kirándulásra vagy horgászásra. 

 

Majd miután kipihentük a kirándulás fáradalmait a tavak mellett, felsétálhatunk a palkonyai "Weingarten" szőlőhegyre, ahol megtekinthatjük a 2007-ben felszentelt Szent Bertalan kápolnát és mindemellett mesés panoráma tárul elénk Palkonyára és környékére.

 

A környék, mint már említettem, számos kirándulóhely és gyalogtúra helyszíne, hiszen számos jelzett túraútvonal halad át a falun és annak környékén. Ilyen többekközt a nemzetközi "Három folyó" kerékpáros túra útvonal is.

 

Látogasd meg Te is Palkonyát szervezett útjaink keretében!

Kattints ide és nézd meg nyaralási programunkat a Villányi Borvidékre! 

 

Mint, ahogy azt már a bevezetőbe is említettem, a környék nem csak látványosságokkal, hanem program lehetőségekkel is bővelkedik. Palkonya leglátogatottabb ünnepe a "Pünkösdi Nyitott Pincék", amelyet a faluban élők és a helyi Önkormányzat minden év Pünkösd vasárnapján rendez meg.

 

Ezen felül május elsején a Német Nemzetiségi Önkormányzat halászlé-főző versenyt rendez a településen, novemberben Márton napkor pedig lampionos felvonulásra kerül sor az újbor ünnepén.

 

2008-ban került megrendezésre először az Ördögkatlan Összművészeti Fesztivál, melynek megrendezésére minden év augusztus első hetében kerül sor. Természetesen ilyenkor is elmaradhatatlan a borkóstolás a falu csládi pincészeteiben.

 

A falu műemlék együttesét alkotó pincesor

 

A faluban élő borászok és családi borászataik számos aranyéremmel büszkélkedhetnek a Villányi Borversenyeken. Éredekesség, hogy a településen számos képzőművész és alkotó ember él, akik az elmúlt 10 évben költöztek a településre. A településen nemrég egy süteményes ház is nyitott.

 

Palkonya mai arculatát és különleges atmoszféráját és különleges hangulatát egyre többen élvezhetik, akik a Villány-Siklósi Borútra látogatnak el. A falukép védelmi akció eredményeképpen a falu teljesen megújult.

Szerző: Sz.L

Ossza meg!

Vissza: Aktuális
címkék:

Kommentek

Még nincsnenk hozzászólások.

Kérjük jelentkezzen be, ha hozzá szeretne szólni



Cukorbeteg barát szállás Borshop

Aktuális

Bortrezorok Villányban!

Bortrezorok Villányban!

A hajdani kúriák, kastélyok elengedhetetlen része volt a borospince, melyet sokszor nem csak a borok tárolására használtak, hanem egy-egy ünnepi alkalommal vacsorát és borkóstolást is rendeztek.

Márton-napi Újborszentelő Mulatság, Villányban!

Márton-napi Újborszentelő Mulatság, Villányban!

"Aki Márton napon libát nem eszik, az éhezni, aki újbort nem iszik, az szomjazni fog" - szól a mondás. 2015 november 7-8. Márton-napi Újborszentelő mulatság, melyet elsőként a Polgár Pincészet rendezett meg, mára már számos más helyen is tartják. Ez alkalomból az egész éves munkát, a szüretet ünnepeljük, az Újborokat felszentelést követően mi kóstolhatjuk meg a világon elsőként.





Szobafoglalás
Akciós csomag ajánlataink

Látnivalók, programok

Kovácsműhely

                     ... Tovább

Eseménynaptár

2024 November

H K Sz Cs P Sz V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
             

Útvonaltervező

Tervezze meg útvonalát a Hotel Beremend Rose-ba most