Egy rendkívül meglepő és különleges lelet bizonyítja, hogy Rákosiék német haditechnikát is felhasználták a Sztálinhoz hű tábor védelmében, a Titói Jugoszlávia ellen. Igazi hadtörténeti pillanatok közepette emelték ki a földből a második világháborús PzIV-es (Panzel IV-es) harckocsi tornyot a Siklóstól néhány kilométerre található kicsi faluban.
Matty alig pár kilométerre található a hotelünktől. Ha te is szívesen ellátogatnál egy igaz, második világháborús leleteket rejtő faluba, akkor ne habozz és foglalj szállást nálunk! A szobafoglalásért kattints ide most!
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatói pár éve kezdték el a Csongrád, Bács-Kiskun, Baranya, Somogy, Zala és Vas megyére kiterjedő erődvonal feltárását. A kutatóknak a levéltári anyagokból tűnt fel, hogy a teljes határszakaszon három olyan géppuskás erőd is készült, amelyekbe harckocsi tornyot építettek. Abban az időben, Baranyában csak 250 darab katonai építmény készült és ez a típusú erődítmény nagyon ritkának és különlegesnek tekinthető.
Mi a Panzel IV?
A PzIV nagyjából húsztonnás harckocsi- maga a kupola több mint egy tonnát nyom -, ami Németországban gyártottak. Összesen 8500 darab készült belőlük, és a német mellett a magyar hadsereg is használta a második világháborúban.
Figyelmet érdemel
Miért olyan jelentős ez a lelet? Nos talán azért, mert a mattyi páncélkupolás erődöt nemcsak meg-, de épségben is találták. Ez nem is csoda, mert a kupolát vulkáni kőzettel kevert vasbetonhoz rögzítették nagyon masszívan, tíz darab szemre hét milliméteres vastagságúnak tűnő vasrúddal. De további két érv miatt is figyelemre méltó. Egyrészt, ha az elmúlt évtizedek vasgyűjtésének intenzitását vesszük alapul, kész csoda, hogy egy második világháborús német harckocsi darabja megmarad. Másrészt, igazán érdekes a jelenség abszurditása, ugyanis Rákosi Mátyás gyakran mondogatta, hogy neki kilencmillió fasisztával kell a szocializmust felépíteni. A mattyi erőd példája groteszkül rímel erre a mondásra, hiszen a béketábor erős bástyájának védvonalába is kénytelenek voltak egy náci harckocsi tornyát beépíteni.
Talán érdemes elgondolkodnunk azon, hogy milyen kor is lehetett az, mikor Rákosiék, Sztálin hűséges tanítványai a komor ötvenes években a fasiszta hadsereg eszközeivel védték a szocializmust az imperialistáktól és a láncos kutyáktól.
A PzIV, mint kiállítási tárgy
A kupola rozsdás, de aránylag épp állapotban maradt meg. Ezért úgy döntöttek, hogy a lelet ritkasága és egyedisége miatt a harckocsi tornyot a budapesti Hadtörténeti Múzeumban állítják ki. A múzeum látogatói ma a kupolát egy ugyanolyan vasbeton géppuskás erődbe építetve tekinthetik meg, amilyet a Matty menti pusztán találtak.
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.